Stredoškoláčky zažili firemnú kultúru po celom Slovensku.
Girl´s Day narástol a stal jedným z najväčších i najstarších projektov Aj Ty v IT. V tomto roku sa ho dokonca zúčastnilo v jeden jediný deň neuveriteľných 1200 dievčat z 58 slovenských miest a mestečiek, ktoré navštívili viac ako 70 rôznych programov v IT firmách, organizáciách a školách.
Firmy, organizácie a školy pripravili podujatia, ktoré budú prebiehať počas celého dňa. Dievčatá vďaka nim zažili deň plný IT vzdelávania, spoznávali svet umelej inteligencie, skúšali si 3D skenovanie modelu, programovali robotov a samozrejme stretávali veľké množstvo inšpiratívnych žien, ktoré v IT pracujú.
Práve ukázať mladým študentkám svet IT očami žien v daných firmách je kľúčové pre celé toto podujatie. Ako hovorí Zuzana Okálová, projektová manažérka Girl’s Day: „práve ženy vo firmách vedia najlepšie dievčatám ukázať, že IT nemusí byť pre nich strašiakom a nemusia sa báť rozmýšľať nad štúdiom IT. Chceme, aby videli, že ich práca je veľmi zaujímavá, perspektívna a nie je iba pre mužov. Vďaka tomu, že im svet IT ukazujú práve ženy z daných firiem chceme v dievčatách podnecovať chuť nebáť sa IT a rozhodnúť sa ísť ho aj po strednej škole študovať.“
„Tento rok sa nám podarilo niekoľkonásobne zvýšiť kapacitu miest na Girl’s Day“ konštatuje Petra Kotuliaková, zakladateľka Aj Ty v IT. „Oproti minulému roku sme ju navýšili o takmer 400 ďalších miest a do zoznamu sme pridali takmer o 20 firiem a organizácií viac. Girl’s Day si tento rok užívajú dievčatá v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici či Žiline. Teší nás, že veľa z dievčat vycestovali do iných miest aby sa programu zúčastnili. Jedna študentka precestovala napríklad až 400 km do Bratislavy kvôli dňu v IT firme, ktorú si vybrala,” dopĺňa Petra Kotuliaková.
Girl‘s Day vo svete
Oslavy medzinárodného dňa žien v IT oblasti iniciovala Medzinárodná telekomunikačná únia ITU, ako reakciu na dlhodobo nízky stav žien v tomto sektore.
Do roku 2019 sa ho zúčastnilo viac ako 357 000 dievčat a mladých žien v 171 krajinách sveta. Zapájajú sa aj ministerstvá, národné regulačné úrady IKT, IKT spoločnosti, akademické inštitúcie, agentúry OSN a mimovládne organizácie na celom svete, pričom sa snažia o podporu celosvetového úsilia popularizácie IT medzi dievčatami.