Rok 2019

Stredoškoláčky zažili firemnú kultúru po celom Slovensku.

Girl´s Day narástol a stal jedným z najväčších i najstarších projektov Aj Ty v IT. V tomto roku sa ho dokonca zúčastnilo v jeden jediný deň neuveriteľných 1200 dievčat z 58 slovenských miest a mestečiek, ktoré navštívili viac ako 70 rôznych programov v IT firmách, organizáciách a školách.

Firmy, organizácie a školy pripravili podujatia, ktoré budú prebiehať počas celého dňa. Dievčatá vďaka nim zažili deň plný IT vzdelávania, spoznávali svet umelej inteligencie, skúšali si 3D skenovanie modelu, programovali robotov a samozrejme stretávali veľké množstvo inšpiratívnych žien, ktoré v IT pracujú.

Práve ukázať mladým študentkám svet IT očami žien v daných firmách je kľúčové pre celé toto podujatie. Ako hovorí Zuzana Okálová, projektová manažérka Girl’s Day: „práve ženy vo firmách vedia najlepšie dievčatám ukázať, že IT nemusí byť pre nich strašiakom a nemusia sa báť rozmýšľať nad štúdiom IT. Chceme, aby videli, že ich práca je veľmi zaujímavá, perspektívna a nie je iba pre mužov. Vďaka tomu, že im svet IT ukazujú práve ženy z daných firiem chceme v dievčatách podnecovať chuť nebáť sa IT a rozhodnúť sa ísť ho aj po strednej škole študovať.

Tento rok sa nám podarilo niekoľkonásobne zvýšiť kapacitu miest na Girl’s Day“ konštatuje Petra Kotuliaková, zakladateľka Aj Ty v IT. „Oproti minulému roku sme ju navýšili o takmer 400 ďalších miest a do zoznamu sme pridali takmer o 20 firiem a organizácií viac. Girl’s Day si tento rok užívajú dievčatá v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici či Žiline. Teší nás, že veľa z dievčat vycestovali do iných miest aby sa programu zúčastnili. Jedna študentka precestovala napríklad až 400 km do Bratislavy kvôli dňu v IT firme, ktorú si vybrala,” dopĺňa Petra Kotuliaková.

Girl‘s Day vo svete

Oslavy medzinárodného dňa žien v IT oblasti iniciovala Medzinárodná telekomunikačná únia ITU, ako reakciu na dlhodobo nízky stav žien v tomto sektore.

Do roku 2019 sa ho zúčastnilo viac ako 357 000 dievčat a mladých žien v 171 krajinách sveta. Zapájajú sa aj ministerstvá, národné regulačné úrady IKT, IKT spoločnosti, akademické inštitúcie, agentúry OSN a mimovládne organizácie na celom svete, pričom sa snažia o podporu celosvetového úsilia popularizácie IT medzi dievčatami.

ostatné ročníky

Rok 2022

Druhý ročník streamu otvoril svoje online brány pre takmer 1 800 účastníčiek.

Rok 2021

Prvý ročník online Girl’s Day bol pre nás príjemnou výzvou.

Rok 2020

Stredoškoláčky zažili firemnú kultúru prostredníctvom online programu firiem.

Rok 2023

10. ročník Girl’s Day sa uskutočnil 27. apríla 2023. Spolu