história

Podujatie Girl’s Day je súčasťou celosvetových osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa každoročne koná vždy v štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci. Medzinárodný deň žien v IT vyhlásila po prvý raz v roku 2011 International Telecomunication Union (ITU), špecializovaná agentúra pôsobiaca pri Organizácii spojených národov (OSN).Oslavy tohto dňa sme spopularizovali na Slovensku už v roku 2014, kedy sme celkom po prvý raz zorganizovali unikátny kariérny deň pre stredoškoláčky Girl’s Day, počas ktorého si dievčatá môžu vyskúšať, aké to je pracovať alebo študovať IT.

Girl’s Day je jedno z prvých podujatí, ktoré sme ako organizácia pripravili pre stredoškoláčky vo veľkom rozsahu. Po prvých workshopoch a kontaktoch na školách nás v roku v roku 2014 oslovila partnerská orgnizácia NATE (Women in Science) z Maďarska, či by sme sa nepridali k celosvetovej iniciatíve Girl’s Day v rámci spoločného V4 grantu. Popri nás a NATE sa ho zúčastňovali Perspektywy z Poľska a Gender Studies z Českej republiky.

Bez predchádzajúcich skúseností s podobným typom podujatí sme dúfali, že sa ho zúčastní aspoň 50 dievčat a pár firiem. Výsledok nás však ohromil!

Vyše 400 dievčat a 37 zapojených firiem a univerzít v prvom ročníku nám ukázalo, že aj na Slovensku je dôležité takýto typ podujatia organizovať. Odvtedy Girl’s Day narástol a stal sa jedným z najväčších projektov Aj Ty v IT.

Rok 2020 bol pre nás špeciálny a testoval našu flexibilitu celkom novým spôsobom. Siedmy ročník Girl’s Day sme vlastne pripravili dvakrát, keďže sme ho pôvodne organizovali na jar, no pre COVID-19 sme ho museli presunúť na október. Pre pandemickú situáciu sme sa rozhodli po prvýkrát vyskúšať podujatie online a boli sme radi, že dievčatá o unikátnu príležitosť nahliadnuť do IT neprišli ani počas dvoch koronových rokov.

Približne dva a pol hodinový program kompletne online z Girl’s Day štúdia, pozostávajúci z krátkych videí a živých vstupov a rozhovorov s hosťami v Girl’s Day Štúdiu, bol rozdelený do dvoch tematických blokov a interaktívnej moderovanej diskusie.

Najväčší ohlas zaznamenalo podujatie v roku 2019 kedy sa do neho zapojilo 76 firiem a zúčastnilo sa ho 1227 dievčat a v roku 2022, kedy jeho online formát sledovalo takmer 1900 dievčat!

Online časy sú už za nami a od roku 2023 predstavujeme dievčatám IT prostredie a ich kariérne možnosti vo firmách a organizáciách po celom Slovensku opäť naživo.

Zažite atmosféru Girl's Day

galéria minulých ročníkov

2023
  • návštevy vo firmách
  • Po rokoch online sme sa znova videla vo firmách naživo.
2022
  • online stream
  • Druhý ročník streamu otvoril svoje online brány takmer pre 1 800 účastníčiek.
2021
  • online stream
  • Prvý ročník online Girl's Day bol pre nás príjemnou výzvou.
2020
  • online
  • Stredoškoláčky zažili firemnú kultúru prostredníctvom online programu firiem.
2019
  • návštevy vo firmách
  • Stredoškoláčky zažili firemnú kultúru po celom Slovensku.

Prečítajte si viac o minulých ročníkoch na blogu ajtyvit.sk

Dnes sa koná už desiaty ročník celoslovenského kariérneho dňa pre stredoškoláčky Girl’s Day

Girl's day 2022 sa zúčastnilo rekordných 1800 dievčat

Deväť rokov s Girl´s Day

Je tu Medzinárodný deň žien v IT